Szpital Chorób Płuc w Pilchowicach w ramach Funduszy Europejskich dla  Śląskiego na lata 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) dla Priorytetu: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację dla Działania: FESL.10.06-Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii realizuje projekt pt.:

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej wraz z montażem magazynu energii i instalacji pompy ciepła na potrzeby Szpitala Chorób Płuc w Pilchowicach.

Planowana całkowita wartość projektu wynosi: 696 067,56 PLN.

Planowane całkowite wydatki kwalifikowalne projektu wynoszą: 696 067,56 PLN, w tym:

1. finansowanie UE w kwocie nieprzekraczającej 522 050,66 PLN,
  2. współfinansowanie z krajowych środków budżetu państwa w kwocie 69 606,75 zł,

c)  wkład własny w wysokości 104 410,15 PLN.

Realizacja projektu obejmuje okres od 01 kwietnia 2024 r. do 31 grudnia 2025 r.

Celem głównym projektu jest: zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych i jej wykorzystanie przez Szpital. Cel zostanie osiągnięty poprzez wykonanie następujących zadań:

- Instalacja fotowoltaiczna, magazynowanie energii elektrycznej, system zarządzania energią EMS, carporty;

- Instalacja pompy ciepła, system zarządzania energią, instalacje i roboty towarzyszące;

- Koszty towarzyszące (dokumentacja projektowa, działania edukacyjne, działania promocyjne).

Cele cząstkowe:

- zmniejszenie zapotrzebowania na energię z sieci elektroenergetycznej przez budynki szpitalne,

- obniżenie kosztów utrzymania budynków z jednoczesnym efektem ekologicznym i edukacyjnym,

- zmniejszenie niskiej emisji na terenie Szpitala Chorób Płuc im.Św.Józefa w Pilchowicach, wsi, gminy

i powiatu,

- poprawa stanu środowiska naturalnego w perspektywie długookresowej,

- łagodzenie skutków transformacji w kierunku osiągnięcia celów Unii na rok 2030 w dziedzinie energii i klimatu

oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki Unii do roku 2050 w oparciu  o porozumienie paryskie,

- wzrost neutralności energetycznej (mniejsza zależność od dostawcy energii),

- ograniczenie narażenia na wzrost cen (dzięki odpowiedniemu rozłożeniu paneli prąd pozyskiwany będzie cały

dzień a nadwyżka gromadzona w magazynie energii).

Dzięki temu dofinansowaniu nastąpi:

- wzrost komfortu pracy w Szpitalu Chorób Płuc im.Św.Józefa w Pilchowicach,

- wzrost komfortu życia na terenie Gminy Pilchowice,

- wzmocnienie wśród mieszkańców świadomości rozwiązywania przez Szpital problemów związanych z ochroną środowiska.

W wyniku realizacji projektu Szpital jest zobowiązany do osiągnięcia wskaźników: produktu, rezultatu.

Więcej informacji o Funduszach Europejskich dostępnych jest na stronie internetowej https://funduszeue.slaskie.pl/